Z aparatem na szlak – wskazówki

wskazówki

Z aparatem na szlak – wskazówki

Skompletowałeś już wszystko, czego potrzebujesz do pieszej wycieczki z aparatem? Jeśli nie, koniecznie sprawdź poprzedni wpis, w którym opisuję podstawowy ekwipunek:
Z aparatem na szlak – podstawowy sprzęt
A jeżeli cały ten sprzęt leży w gotowości, te wskazówki z pewnością podpowiedzą Ci, w jaki sposób zrobić z niego najlepszy użytek:

Złote godziny

Termin ten z pewnością nie jest obcy żadnemu wytrawnemu fotografowi krajobrazowemu. I jeżeli zapytasz któregoś z nich o wskazówki, najpewniej ta będzie pierwszą, którą usłyszysz. Fotografuj w trakcie trwania złotych godzin. Pod tym terminem kryje się czas, w którym słońce wisi nisko nad horyzontem. Światło zyskuje wówczas ciepłą barwę, a cienie stają się długie i wyraźnie widoczne, nadając krajobrazowi magicznego charakteru. Zjawisko to, nie licząc wyjątkowo wysokich szerokości geograficznych, występuje podczas wschodów i zachodów słońca.

Zejdź z utartego szlaku

Osobiście zastanawiałem się, dlaczego punkty widokowe przy szlakach turystycznych nie są stałym punktem spotkań fotografów. Odpowiedź nasunęła się sama. Z kilku powodów.
Po pierwsze, z powodu turystów. Tłok nie sprzyja rozstawianiu się ze statywem, ustawianiu parametrów i czekaniu na odpowiednie światło. Zwłaszcza, kiedy pcha się na Ciebie tłum, żądny jak najlepszego widoku.
Po drugie, z powodu oklepania tematu. Do punktów na ogół łatwo dotrzeć i zdjęć z nich zrobionych jest już mnóstwo. Jeśli szukasz oryginalności, zejdź ze szlaku.

Używaj statywu

Nie mogłem pominąć tej wskazówki. Statyw pozwala nie tylko na poprawę ostrości zdjęcia, ale także wymaga czasu na rozstawienie. Czas ten pozwoli Ci dokładnie przemyśleć kompozycję i kadr. Uwierz, te dwa dodatkowe kilogramy na plecach potrafią zdziałać cuda.

Nie bój się długich czasów

Wykorzystanie długich czasów wymaga od Ciebie trzech rzeczy: aparatu, który daje taką możliwość, cierpliwości i statywu. Ten ostatni nie zawsze jest konieczny, jeśli uda Ci się znaleźć coś, na czym można stabilnie podeprzeć aparat i jakimś cudem będzie skierowane perfekcyjnie w pasujący kadr. Ale co tak naprawdę oznaczają dla Ciebie długie czasy? 1/50s? 1/25s? W erze coraz bardziej czułych na światło sensorów i coraz szybszych migawek, łatwo zapomnieć o możliwości stosowania czasów rzędu 20, 30 sekund, a nawet dłuższych. Takie czasy sprawiają, że woda zmienia się w gładką powierzchnię, chmury w piękne smugi, rozbijające się o brzeg fale w piękną, tajemniczą mgłę. Długie czasy nadadzą Twoim zdjęciom magiczny klimat, spróbuj. Jeśli spodoba Ci się ta technika, warto zastanowić się nad zakupem filtra szarego.

Zachód to nie koniec

Tej wskazówki nie przekaże ci każdy napotkany fotograf. Większość osób, wraz z końcem zachodu, zwija sprzęt i zasiada przed programem graficznym. Jednak prawdziwe piękno potrafi ujawnić się dopiero kilkanaście minut po zachodzie, przy sprzyjających warunkach. Kiedy na niebie mamy chmury, słońce potrafi odegrać na nich niesamowity spektakl, podświetlając je od spodu. Z pewnością nie można tego przegapić.

Znajomość tych kilku wskazówek pozwoli Ci uchwycić na zdjęciach wyjątkowo piękne chwile, które z pewnością chwycą za serce niejedną osobę. Na co czekasz, ruszaj w drogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *